Egyre több német nyugdíjas költözik Magyarországra

Nyugdíjas éveikben egyre több német választja Magyarországot lakhelyéül. Számuk csak az elmúlt öt év alatt több mint 25 százalékkal nőtt, erről a tendenciáról pedig már külföldi televíziós csatornák is tudósítottak. Rajtuk kívül elsősorban szlovákok, románok, hollandok, osztrákok és kínaiak vásárolnak magyarországi ingatlant, legtöbbjük életvitelszerűen tartózkodik az országban, és nem csak befektetésként vesz lakást vagy házat.

Ahogy a hivatalos németországi nyugdíj-folyósítási adatok is bizonyítják, folyamatosan nő azoknak az idős embereknek a száma, akik nyugdíjukat Magyarországra kérik. Jelenleg több mint 22 ezer német állampolgár él életvitelszerűen az országban, a legfrissebb 2021-es adatok szerint ebből jóval több mint 14 ezer nyugdíjas. Szakértők szerint azonban ez a szám magasabb is lehet, tekintve, hogy sokaknak még mindig németországi lakcímhez rendelt bankszámlára folyósítják a nyugdíjat, vagyis papíron hazájukban élnek. A hivatalosan Magyarországon élők száma főleg az elmúlt 5 évben ugrott meg jelentősen, hozzávetőleg 25 százalékkal. Az elsősorban kis vagy közepes nyugdíjból élő idős emberek többnyire nem Budapesten vesznek ingatlant, hanem nyugat-magyarországi településekre költöznek.

Főleg a balatoni régió vonzó számukra, ahova többen évtizedekkel korábban, még a szocialista időszakban jártak nyaralni, így jól ismerik. Felkapottnak számít Keszthely vagy Siófok. Olyanok is vannak, akik televízióműsorból értesültek a kedvező magyarországi ingatlanárakról és az ide költöző honfitársaikról, ezért döntöttek úgy, hogy idős korukban az országban telepednek le. Fontos szempont számukra, hogy Magyarországon sokkal olcsóbban lehet ingatlant vásárolni, mint Németországban. Keszthelyen például már 49 ezer euróért lehet felújított ingatlant kapni 5 ezer négyzetméteres telekkel, ami a német árakhoz képest kedvező. Az ide költözők úgy látják, hogy nyugdíjukból Magyarországon jobban kijönnek, és sok esetben a közbiztonság is jobb. A német Szövetségi Statisztikai Hivatal adatai alátámasztják az árakkal kapcsolatos észrevételeket, kimutatásuk szerint a magyar árszínvonal nagyjából 40 százalékkal alacsonyabb. A beköltöző német nyugdíjasok miatt ma már van olyan balatoni település, ahol minden tizedik ház az ő tulajdonukban van, több helyen szerveznek saját közösséget, és az újságárusnál német nyelvű lapokat is lehet kapni. A régióban pedig több polgármester is arról számolt be, hogy a náluk gyökeret eresztő külföldi nyugdíjasok aktívan vesznek részt a település életében.

Természetesen nem csak a német nyugdíjasok választják szívesen lakhelyül Magyarországot. Idős korukban osztrák, holland vagy belga állampolgárok is előszeretettel vesznek ingatlant valamelyik nyugat-magyarországi kistelepülésen. Erre jó példa a Tatától nem messze fekvő Dunaszentmiklós, amelyet gyakran holland faluként emlegetnek. Budapesten elsősorban azok vásárolnak lakást, akik dolgozni vagy tanulni jönnek az országba. A fővárosban a vevők 6-8 százaléka külföldi, többségük kínai, vietnámi, izraeli vagy orosz.