Csoportos létszámcsökkentések várhatóak Magyarországon – az autóipar helyzete és jogszabályi kitekintés –
- Közelmúltbeli események összefoglalása
Az autóipar világszerte nehéz átalakuláson megy keresztül, a kereset csökkenése okán előtérbe került a költségek racionalizálása, amely jelentős hatással van a foglalkoztatásra. A trend sajnálatos módon Magyarországon is érzékelhető, a globális autóiparban történő változások fatális hatással a hazai munkahelyekre, az érintett munkavállalókra, és ennek alapján a hazai gazdaságra is.
- A csoportos létszámcsökkentés jogi háttere rövidenI. Fogalommeghatározás, létszámok
A fentiek fényében összefoglaljuk, hogyan szabályozza a magyar jog a csoportos létszámcsökkentést.
A csoportos létszámcsökkentés nem érinti a kisebb munkáltatókat, a minimális létszámkeretet és egyáltalán a fogalom meghatározását az Mt. 71. §-a adja meg, mely szerint csoportos létszámcsökkentésről akkor beszélhetünk, ha a munkáltató a döntést megelőző félévben foglalkoztatott átlagos statisztikai létszám alapján az alábbi mértékű munkaviszony-megszüntetéseket tervezi harmincnapos időszakon belül a munkáltató működésében felmerülő okra hivatkozással:
- 10 főt, ha a munkáltató 20-99 munkavállalót foglalkoztat,
- a létszám 10%-át 100-299 fő közötti alkalmazotti létszám esetén,
- legalább 30 főt 300 vagy annál több munkavállalót foglalkoztató cég esetén.
A fentiekből kiderül, hogy a 20 fő alatti létszámmal operáló társaságok esetén nem merülhet fel a csoportos létszámcsökkentés törvényi szabályainak alkalmazása – még az egész munkavállalói állomány munkajogviszonyának megszüntetése esetén sem.
Csoportos létszámcsökkentésre irányadó létszámok számításakor figyelembe kell venni azt a szabályt is, hogy ha a munkáltató az utolsó felmondás után harminc napon belül újabb – a munkáltató működésével összefüggő okból történő – felmondást vagy közös megegyezésen alapuló megszüntetést kezdeményez, akkor ezeket a létszámokat össze kell számítani.
II. Eljárásrend
a. Tárgyalások az üzemi tanáccsal
A munkáltató köteles tárgyalni az üzemi tanáccsal, és a tárgyalások megkezdése előtt legalább hét nappal írásban tájékoztatni a csoportos létszámcsökkentés tervezetéről.
Az üzemi tanáccsal folytatott tárgyalások célja a csoportos létszámcsökkentés elkerülésére, vagy amennyiben az elkerülés nem lehetséges, a káros következményeinek enyhítésére vonatkozó megállapodást kidolgozása.
Amennyiben a felek nem állapodnak meg, a létszámleépítést ilyen esetben is le lehet folytatni, a munkáltató tárgyalási kötelezettsége ugyanis a megállapodás megkötésének hiányában legalább a tárgyalás megkezdését követő tizenöt napig áll fenn.
b. Az állami foglalkoztatási szerv értesítése
A munkáltató a csoportos létszámcsökkentésre vonatkozó szándékáról nem csak az üzemi tanácsot, hanem az állami foglalkoztatási szervet is köteles értesíteni – és az értesítést másolatban átadni az üzemi tanácsnak. Ugyan ilyen értesítési kötelezettség terheli a munkáltatókat az üzemi tanáccsal megkötött megállapodással kapcsolatosan és a leépítésről szóló döntés esetén.
c. A döntés, munkavállalók értesítése és a felmondások közlése
A döntésben meg kell határozni a létszámcsökkentéssel érintett munkavállalók számát, foglalkoztatási csoportok szerint lebontva, valamint a létszámcsökkentés időbeni ütemezését, amelyet harmincnapos időszakokra kell bontani. A felmondás jogellenességéhez vezet, amennyiben a munkáltató bármelyik tájékoztatási kötelezettségét megszegi.
Az érintett munkavállalókat a döntésről írásban kell tájékoztatni, legalább harminc nappal a felmondás előtt. Nagyon fontos, hogy az egyes felmondási korlátozásokat ebben az időpontban (tehát nem a tényleges felmondás közlésekor) kell vizsgálni. Például amennyiben a munkavállaló még nem várandós a tájékoztatás közlésekor, azonban a felmondás közlésekor már igen, ez a tény nem fogja a felmondás akadályát képezni.
- Összefoglalás
A közelmúltbeli, autóipart érintő történések alapján sajnálatosan hazánkban is számítani kell csoportos létszámcsökkentésekre. A Munka Törvénykönyvének fent röviden bemutatott szabályai pontos kereteket adnak a folyamat lebonyolítására. Az eljárás során a megfelelő tájékoztatás, a tárgyalási kötelezettség betartása és az időbeli ütemezés kulcsfontosságú tényezők.